Menu
#602 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5P4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,695
Leased Price:
$2,695
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 6 |
| Exterior | Concrete"Metal/Steel Siding" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St. W / Trailside Dr. |
Description
Welcome to DISTRIKT, Oakville's hottest condo development! This contemporary 852 sq.ft. unit offers an open layout with abundant natural light through expansive windows. Fully upgraded with stainless steel appliances, quartz counters, engineered flooring, custom window coverings, and ample closets. The spacious family room opens to a balcony with pond and Escarpment views. Situated in the premium Distrikt enclave, enjoy 24hrs concierge and top-notch amenities. Includes a locker and underground parking. Experience chic urban living at its finest!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 2.97 X 2.9 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.25 X 3.15 m |
|
| Living Room (Main) | 6.15 X 3.33 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.51 X 3.43 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W8010134
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type