Menu
#814 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Suspended
List Price:
$2,200
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 8 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Neyagawa Blvd & Dundas St W |
Description
Brand New Beautiful Modern Condo Apartment. Open Concept Practical Layout. 1 Bedroom And 1 Bathroom with Large Windows. Spacious Living And Dining Room With High-End Finishes. Modern SS Appliances, Quartz Countertops And 9' Ceiling. Walkout To Terrace. Located within a short drive of Highways 407 and 403, Access to GO Transit and Regional Bus. Short Walk Away From Plenty Of Shopping and Dining Offerings, Close to Top Schools. 24 Hour Concierge , Lounge and Games Room , Visitor Parking , Outdoor Terrace with BBQ and Sitting Areas.
Extras
S/S Fridge, Stove, Oven, B/I Dishwasher, B/I Microwave, Washer, Dryer. Tenant is Responsible for All Utilities, Tenant Insurance & $350 Key Deposit.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Main) | 0 X 0 m | |
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
Broker: HOMELIFE LANDMARK REALTY INC.MLS®#: W8031246
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type