Menu
#530 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,800
Leased Price:
$2,775
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 5 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Neyagawa Blvd & Dundas St W |
Description
Be the first to live in this Unique Beautiful, Brand New Condo with a 281 sq ft terrace !!! SE exposure offers abundant Natural Light and Expansive views of Lake Ontario and the Escarpment! This 2 BR, 2 Full baths modern layout and high Ceilings features a spacious living and dining opening to the terrace. The Kitchen Is Equipped With Modern Stainless Steel Appliances, Quartz Countertops. Prim Br with 4 pc ensuite and opens to 50 sft balcony. One parking space and 1 locker is included! Blinds will be installed prior to move in! Steps to shopping and Conveniently Located Near the Hospital, Highways 407 and 403 plus Easy Access To Transit. The building has a 24-Hour Concierge, Lounge And Games Room, Ample Visitor Parking, Outdoor Terrace With Bbqs And a Pet Washing Station!
Extras
Internet included; Modern security system where you can access entrance and corridor cameras on your condo security screen.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Flat) | 3.02 X 2.9 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.7 X 3 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.5 X 2.33 m |
|
| Dining Room (Flat) | 4.4 X 3.3 m |
|
| Living Room (Flat) | 4.4 X 3.3 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W8038808
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type