Menu
#610 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,100
Leased Price:
$2,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 6 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Neyagawa Blvd & Dundas St W |
Description
*** Brand New *** Never lived in 1 bed + 1 bath condo in the heart of Oakville. The open concept floor plan is inviting and light-filled. Laminate floors through out. Well-sized kitchen with quartz counters and stainless steel appliances. Bedroom with walk-in closet and walk-out to balcony. Central location, with access to shopping, dining and recreation near by. Close proximity to Highway 407, parks and trails. Enjoy this luxurious condo and all what it has to offer. Premium parking.
Extras
Stainless Steel Fridge, Stove, Dishwasher, Microwave, Washer and Dryer. One underground parking spot.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Flat) | 3.05 X 3.38 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.12 X 3.5 m |
|
| Dining Room (Flat) | 3.05 X 3.58 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.05 X 3.58 m |
|
Broker: RE/MAX ABOUTOWNE REALTY CORP.MLS®#: W8040430
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type