Menu
#624 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,495
Leased Price:
$2,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 6 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Neyagawa |
Description
Welcome to Distrikt Trailside Condos! Brand new 2 bed 2 bath suite with stunning west facing sunset views. Available immediately. Featuring an open concept layout, floor to ceiling windows, ensuite laundry, & walk out to spacious balcony. Modern kitchen offers stainless steel appliances, quartz countertops, centre island with seating, large pantry & custom backsplash. Primary bedroom with walk-in closet, 3pc ensuite with upgraded glass shower. Spacious second bedroom with walk-in closet. Foyer with a third walk-in closet and full size washer & dryer. Over 15,000 square feet of beautifully designed resort-like amenities including a grand lobby with double height ceilings, luxury residence lounge, fitness centre & rooftop terrace. 1 parking space & 1 storage locker included. Close proximity to great schools, shopping, dining, Oakville Hospital, Sixteen Mile Sports Complex, public transit & major highway access.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Foyer (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 3.51 X 2.51 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.05 X 3.05 m |
|
| Living Room (Main) | 4.78 X 3.51 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.78 X 3.51 m |
|
Broker: RE/MAX REALTY SERVICES INC.MLS®#: W8045522
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type