Menu
#812 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,250
Leased Price:
$2,250
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 8 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St & Neyagawa |
Description
Beautiful & Luxurious 1 Bed + Den, Brand New Condo In District Trailside Located In A Prime Oakville Location. The Spacious Open-Concept Design Welcomes You To The High-End Kitchen With Built-In S/S Appliances, Quartz Countertop And Dining Area. The Living Room Offers Lots Of Natural Light And Walk-Out To The Large Balcony With Unobstructed Views North And South Of The City An Advantage Of Living On The 8th Floor. The Primary Bedroom Boasts An Ample Closet, Large Windows And A Generous Space To Relax In At The End Of The Day. Do You Need An Office Space, 2nd Bedroom? The Substantial Den Offers A Versatile Space With Unlimited Potential. With 9’ Ceilings, High-End Finishes, Laminate Flooring, Parking And Locker This Stunning Unit Offers A Perfect Blend Of Contemporary Living And Tranquillity.
Extras
Amenities Include 24 Hour Concierge, Indoor Parking, State-Of-The-Art Fitness Studio, Party/Meeting Rooms, Rooftop Terrance, Media Room, Visitor Parking And A Pet Washing Station.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 2.5 X 2.5 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.05 X 3.05 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.05 X 2.77 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.54 X 3.54 m |
|
Broker: IPRO REALTY LTD.MLS®#: W8045576
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type