Menu
#617 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,950
Leased Price:
$2,950
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 6 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Neyagawa & Dundas |
Description
Welcome to your new home in the heart of Oakville! This contemporary 2-bedroom, 2-bathroom + den corner unit is now available for lease, offering a perfect blend of style and convenience. Enjoy an open-concept living and dining space with large windows, providing plenty of natural light and stunning views. The sleek kitchen features B/I appliances, quartz countertops, and ample cabinet space for all your culinary needs. Ideally situated in a family friendly neighbourhood, close to schools, parks, shopping centers, with easy access to 407 ETR.
Extras
1 parking spot and locker included. Tenant to pay for utilities and must purchase tenants insuranceDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 2.08 X 2.1 m |
|
| Bedroom 2 (Flat) | 2.74 X 3.72 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.05 X 3.35 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.96 X 2.34 m |
|
| Dining Room (Flat) | 6.12 X 3.23 m |
|
| Living Room (Flat) | 6.12 X 3.23 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REALTY PLUSMLS®#: W8052578
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type