Menu
#721 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,950
Leased Price:
$2,950
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 7 |
| Exterior | Other |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St W/Trailside Dr |
Description
Welcome to Distirkt Trailside Condos at Neyagawa and Dundas St W. in Oakville! This brand-new, never-lived-in condo is a beautiful modern 2+1 corner unit spanning 1,150 sq ft, flooded with natural light. The open concept layout features modern finishes, including a stylish kitchen with an island, beautiful cabinetry, backsplash, quartz counters, and integrated stainless steel appliances. The dining and living room open up to a balcony, offering a great space for relaxation. The primary bedroom boasts a walk-in closet and a luxurious 4-piece ensuite. Good size of in suite laundry with full size washer & dryer.This stunning unit comes with one parking space and one storage locker. Enjoy the prime location, just a short drive from Highways 407 and 403, with easy access to GO Transit and Regional Bus services. A brief walk takes you to a variety of shopping and dining options, and it's conveniently close to Oakville Hospital. Be the first to experience the modern living of this condo.
Extras
The Building Offers 24-hour Concierge, Lounge, Outdoor Terrace with BBQ, a Games Room and Visitor Parking. Blinds will be installed prior to move in!Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | None |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Flat) | 2.75 X 3.4 m | |
| Den (Flat) | 2.08 X 2.1 m | |
| Bathroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Laundry (Flat) | 0 X 0 m | |
| Primary Bedroom (Flat) | 3.05 X 3.35 m | |
| Kitchen (Flat) | 3.96 X 2.29 m | |
| Dining Room (Flat) | 6.1 X 3.2 m | |
| Living Room (Flat) | 6.1 X 3.2 m |
Broker: RE/MAX ESCARPMENT REALTY INC.MLS®#: W8060230
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type