Menu
#LPH06 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4M2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,500
Leased Price:
$3,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 1 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Neyagawa |
Description
This boutique condo apartment located in Oakville's Distrikt Trailside West Neighbourhood. Brand New 1,167 Sq FT 3 Bedroom, 2 Washroom Lower Penthouse with 984 Sq Ft Wrap Around Terrace with natural gas bib, 40 Visitor Parking Spaces, 9Ft Ceiling, Amenities: chef kitchen, private dining room, a separate lounge with fireplace, and a games room. The fireside lounge and bar extends to a beautiful outdoor terrace featuring two barbecues and both a trellised dining area and several lounge spaces, Residence Lounge, Bar, Prep Kitchen, Dining, Games, BBQ Area, Fitness Studio, Pet Spa. The master-planned community of luxury condominiums and townhomes is nestled amid parks and untouched ravines, offering lush surroundings and superior connectivity at your doorstep. EV infrastructure, Experience the best of Oakville with fine dining, shopping, cultural & sports facilities, prestigious public & private schools and proximity to medical facilities, nothing is too far, and everything is within reach.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Locker (Basement) | 0 X 0 m | |
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Main) | 3.07 X 3.35 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 3.07 X 3.2 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.07 X 3.2 m |
|
| Living Room (Main) | 3.74 X 4.9 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.37 X 3.96 m |
|
Broker: RE/MAX REALTY ENTERPRISES INC.MLS®#: W8062366
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type