Menu
#334 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
2 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,400
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | 3 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Neyagawa Blvd & Dundas St W |
Description
Stunning, modern luxury condo waiting for you! This beautiful, brand new 943 sqft condo boasts an abundance of natural light and an open concept layout. Best floor plan including Your Own Private Terrace (203 Sq. Ft) overlooking a peaceful duck pond and the Niagara Escarpment.2+1 Brand new 2 bedroom plus large den (can be a 3rd room), 2 bathroom condo featuring 2 parking spots side by side with EV charger. Elegantly finished with Italian tiles, modern SS appliances, quartz countertops, kitchen island and 9 ceiling. 24 hour concierge, lounge and games room, visitor parking, outdoor terrace with BBQ and sitting areas. Located within a short drive of major highways access to GO Transit, bus stop a few steps away, and a short bus ride directly to Sheraton college. Plenty of shopping and dining within a single block. Walking trail and park around the corner. Can be rent at 1600 per bed room with shared kitchen.
Extras
SS fridge/freezer, stove, microwave, hood fan, built in dishwasher, full size front load washer/dryer, smart access panel, 2 parking spots and all electrical light fixtures. EV charger stationDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 3.25 X 2.52 m | |
| Bedroom 2 (Flat) | 2.74 X 2.69 m |
|
| Bedroom (Flat) | 3.51 X 3 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.5 X 3.35 m |
|
| Dining Room (Flat) | 3.16 X 1.66 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.16 X 1.67 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W8077288
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type