Menu
#225 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5P4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,450
Leased Price:
$2,450
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | Concrete"Metal/Steel Siding" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Neyagawa |
Description
Brand New 2 Bedroom Modern Condo Apartment With Lots Of Natural Light. Open Concept Practical Layout. 2 Bedroom, 2 Bathrooms. Garage Parking Space Includes Private EV Charger. Spacious Living And Dining Room With High-End Finishes. Modern SS Appliances, Kitchen Island, Quartz Countertops And 10' Ceiling. Walkout To Balcony. Located within a short drive of Highways 407 and 403, Major Hospital, And GO Transit. Short Walk To Local Transit, Shopping And Dining. 24 Hour Concierge, Lounge And Games Room, Visitor Parking, Outdoor Terrace with BBQ and Sitting Area, Pet Washing Station.
Extras
Parking space with EV charger. Storage Locker.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Wall Unit(s) |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 2.71 X 2.54 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.7 X 2.72 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.51 X 3.23 m |
|
| Living Room (Main) | 3.68 X 3.5 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W8109512
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type