Menu
#212 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,500
Leased Price:
$2,450
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Neyagawa Blvd & Dundas St. W |
Description
Brand new 2 Bedroom, 2 Bathroom Luxury condo unit located in the affluent township of Oakville. Elegantly finished with Italian tiles, stylish appliances, large windows to allow in natural light and a deep balcony to relax and enjoy the fresh air. Located close to shops, community centre, top rated schools, hwys, outdoor activities and the GO Train. It is the Perfect balance of Nature, Luxury and convenience. No pets or Smokers.
Extras
Use of Stainless steel Fridge/freezer, oven, microwave, hood fan, built-in dishwasher, stacked washer dryer, smart access panel, parking and all electrical light fixtures.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Flat) | 3.07 X 2.46 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.07 X 2.46 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.05 X 3.68 m |
|
| Dining Room (Flat) | 3.05 X 3.68 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.23 X 3.51 m |
|
Broker: CENTURY 21 MYPRO REALTYMLS®#: W8139668
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type