Menu
#LPH03 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,000
Leased Price:
$2,300
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 9 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St. W / Neyagawa Blvd |
Description
Welcome To Contemporary Living At Distrikt Trailside In One Of Oakville's Most Desirable Neighbourhoods! This Brand New Lower Penthouse Unit Features High 9-ft Ceilings, With Modern Kitchen, Bright & Sunny Living Room And Bedroom With Spectacular Unobstructed Southwest Views! This Unit Comes With Free Internet, 1 Parking & 1 Locker For More Storage. Smart Technology Building With Luxurious Finishes And Excellent Amenities Including 24 Hr Concierge, Pet Washing Station, Visitor Parking, Outdoor Terrace With BBQ, Lounge and Games Room. Enjoy Everything Oakville Has To Offer At Your Fingertips From All Your Day-To-Day Chores At Fortinos Shopping Plaza, Banks, Restaurants, And More! Break Away From The Hustle & Bustle At The Nearby Lions Valley Park And Enjoy The Walking Trails Alongside Sixteen Mile Creek. Short Commute To Sheridan College, Easy Access To Highway 407, GO Transit And Public Transportation, A Short Drive To Hwy 403 And QEW. Ideal For Working Professionals or Students.
Extras
Fridge, Stove, Dishwasher, Washer, Dryer, Microwave, One Parking, One Locker, Bulk InternetDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Flat) | 0 X 0 m | |
| Primary Bedroom (Flat) | 3.05 X 3.35 m |
|
| Kitchen (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Flat) | 0 X 0 m |
|
Broker: EXP REALTYMLS®#: W8140508
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type