Menu
#405 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,550
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 4 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Neyagawa Blvd & Dundas St W |
Description
Brand New, Never Occupied, Stylish Modern Condo Apartment Flooded with Natural Light. Featuring an Open Concept Design with a Functional Layout, 2 Bedrooms,2 Bathrooms. Enjoy a Spacious Living and Dining Area with High-End Finishes. The Kitchen boasts Modern Stainless Steel Appliances, Quartz Countertops and 9 Ceilings complemented by a 100 sq. ft Terrace. Conveniently situated within a brief drive of Highways 407 and 403, the property provides easy access to GO Transit and regional bus services. Additionally, it is a short walk from a variety of shopping and dining establishments. Amenities include a 24-hour concierge, a lounge, a games room, visitor parking, an outdoor terrace with BBQ facilities and seating areas, as well as a pet washing station.
Extras
Vinyl Flooring, Quartz Countertops, Blackout Bedroom Blinds, Smart Light Control (Living Room), Pot Lights with Dimmer, Raised TV Conduit, Flood Detection, EV Charging StationDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 2.44 X 2.41 m | |
| Primary Bedroom (Main) | 3.07 X 2.54 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.79 X 3.51 m |
|
| Dining Room (Main) | 2.79 X 3.51 m |
|
| Living Room (Main) | 2.97 X 2.97 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W8142878
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type