Menu
#120 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4M2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,550
Leased Price:
$2,550
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 1 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Neyagawa Blvd & Dundas St W |
Description
Presenting a brand-new two-bedroom, two-bathroom unit Distrikt Trailside West, an epitome of modern luxury. This spacious 766 sqft residence, complemented by a generous 271 sqft Patio, offers 12ft high ceiling, an open-concept kitchen and stylish design. Enjoy afternoon tea on the balcony with friends and take advantage of the E.V charger in the underground parking spot, along with an included locker. Conveniently located near Highways 407 and 403, GO Transit, and shopping and dining options. Building amenities include a 24-hour concierge, lounge, games room, outdoor terrace with BBQ, and a pet washing station. Excluding Furniture shown since virtual staging.
Extras
***1 Parking possible convert to EV Parking +1 Locker***Stainless Steel Kitchen appliances: Fridge , Stove, Microwave Range, B/I Dishwasher, Washer, Dryer, Smart home Integration and Panel.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Flat) | 3.05 X 3.05 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.05 X 2.74 m |
|
| Dining Room (Flat) | 3.05 X 3.96 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.05 X 3.35 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.05 X 3.96 m |
|
Broker: BAY STREET GROUP INC.MLS®#: W8160330
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type