Menu
#608 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 6 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas and Trailside |
Description
Fully furnished!! Brand new 2 bed, 2 bath executive condo. This unit has never been lived in and the quality furniture has never been used before. There are many upgradeslarge kitchen island with seating, quartz countertops, contemporary cabinets with stylish backsplash, custom window coverings, in-suite laundry, potlights, Smart One Security with keyless entry. Primary bedroom has custom blackout blinds, large closet with organizers and a massive en-suite bathroom. Second bedroom has tons of closet space and custom drapes. You will love the large terrasse balcony where you can view the lake. On the same floor you have access to gym, party room, and a beautiful lounge entry with 24/7 concierge. This stunning unit comes with parking and storage locker. This is the perfect place to come home and relax. All you have to do is unpack your clothes. Conveniently located with easy access to highways, hospital, schools and shopping.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Other |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Other |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m | |
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 3 X 2.9 m | |
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.2 X 3.3 m | |
| Living Room (Main) | 0 X 0 m | |
| Dining Room (Main) | 6.2 X 3.5 m | |
| Kitchen (Main) | 3.4 X 3.5 m |
Broker: CENTURY 21 MILLER REAL ESTATE LTD.MLS®#: W8190368
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type