Menu
#607 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,300
Leased Price:
$2,350
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 6 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Trailside |
Description
Brand new unit located at Distrikt Trailside overlooking Gladeside Pond! Conveniently located near shopping, dining, public transit, the Hospital and major highways (407/403). One Bedroom plus large Den. 582 Sq. ft. unit + 50 sq. ft. balcony. Bonus - EV Charger in parking spot! Open concept layout with a modern kitchen with quartz countertops, waterfall island and stylish backsplash. Built-in cooktop range, stove, dishwasher and microwave oven. In-suite laundry. Walkout from Living room to spacious balcony overlooking drop-off area and Pond. Many Building amenities including 24 hour concierge, pet wash station, huge gym , games room, rooftop patio with bbqs and underground visitor parking.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.49 X 2.51 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.05 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.51 X 3.51 m |
|
| Living Room (Main) | 3.05 X 3 m |
|
Broker: IPRO REALTY LTD.MLS®#: W8259764
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type