Menu
#PH14 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$579,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 10 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Neyagawa Blvd & Dundas St W. |
Description
Brand New Modern Condo Apartment With Abundant Natural Light. This Unit Boasts An Open Concept Design With 1 Bedroom And 1 Bathroom. The Spacious Living Area Showcases High-End Finishes, Laminate Flooring & 9 Ceiling. The Kitchen Is Complete With Modern Stainless Steel Appliances & Quartz Countertop. Enjoy The 56 Sq. Ft. Balcony. Conveniently Located Near Highways 407 And 403, GO Transit, And Regional Bus Stops. Just A Short Walk To Various Shopping And Dining Options. 24 Hour Concierge, Lounge and Games Room, Visitor Parking, Outdoor Terrace with BBQ and Sitting Areas, Pet Washing Station.
Extras
Upgrades: Biometric Digital Door lock, Raised TV Conduit, USB Receptacles - Package of 2Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Main) | 3.05 X 3.05 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.2 X 3.51 m |
|
| Living Room (Main) | 3.3 X 4.62 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W8273256
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type