Menu
#509 - 407 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4M2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,800
Leased Price:
$2,800
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 5 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Apartment |
| Dir/Cross St | Dundas/Trailside Drive |
Description
This Boutique condo apartment located in Oakville’s Distrik Trailside West Neighborhood. The master-planned community of luxury condominiums and townhomes is nestled amid parks and untouched ravines, offering lush surroundings and superior connectivity at your doorstep. Experience the best of Oakville with fine dining, shopping, , cultural & sports facilities, prestigious public & private schools and proximity to medical facilities, nothing is too far, and everything is within reach. This 2bed 2bath (828 sqft) unit offers high end finishes, an open concept layout with spacious LR/DR Combo, Primary bed w/3pc ensuite. 2nd bedroom &2nd bath. The private (50 sqft) balcony provides stunning views of the greenspace & small pond. This unit also comes with 1 parking spot #108 Level A w/E.V. Charger) and 1 locker (Unit 50 Level 5) plus Smart Home Integration & Panel. Building amenities include a 24-hour concierge, lounge, games room, outdoor terrace with BBQ.
Extras
1 Parking #108 Level A with 1 EV Charger, 1 Locker Unit 50 Level 5, Smart Home Integration and PanelDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 3 X 2.72 m | |
| Primary Bedroom (Main) | 3.07 X 2.95 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.57 X 3.05 m |
|
| Living Room (Main) | 4.57 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.51 X 3.25 m |
Broker: RE/MAX ABOUTOWNE REALTY CORP.MLS®#: W8028692
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type