Menu
#825 - 407 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4M2


Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,800
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 8 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Neyagawa Blvd & Dundas St W |
Description
Experience Modern Luxury Living In This Brand New, Two Bedroom Corner Unit Nestled In The Highly
Coveted Area Of Oakville. Immerse yourself In The Sleek Design & Upscale Finishes, Showcasing A
Harmonious Blend Of Comfort & Style! Enjoy The Abundance Of Natural Light Streaming Through
Expansive Windows, Highlighting The Spacious Living Area. The Thoughtfully Designed Kitchen
Boasts Top-of-the-Line Appliances, Quartz Countertop & 12' Ceiling. With Proximity To Desirable
Amenities & The Charm Of Oakville's Distinguished Community, This Residence Offers The Epitome Of
Contemporary Elegance In An Idyllic Setting!
Extras
Minutes To HWY 403, QEW, and 407, Shopping Mall, Oakville Hospital, Parks, Schools. Minutes From Sixteen Miles Trail, Sixteen Mile Sport Center. 24 Hour Concierge, Lounge and Games Room, Visitor Parking & Outdoor Terrace with BBQDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Flat) | 9.6 X 9.11 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 9.1 X 12.1 m |
|
| Kitchen (Flat) | 7.8 X 11.6 m |
|
| Dining Room (Flat) | 10.1 X 14.5 m |
|
| Living Room (Flat) | 10.1 X 14.5 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W8045516
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type