Menu
#224 - 509 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4M2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,650
Leased Price:
$2,600
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | ConcreteBrick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St. W & Neyagawa Blvd |
Description
Brand New Never Lived Unit Premium Location In The Stunning 8-Storey Boutique Building. Located At
Dundas & Neyagawa - High Demand North Oakville Area West Exposure Built By Renowned Builder
Greenpark! This Upgraded 1 Bed + Den Features 704 Sqft Open Concept Layout With Walkout To Open Large
Balcony. Modern Decor Finishes Including: 9 Foot Ceilings, Contemporary Custom Designed Cabinetry, Quartz
Counter Top, 4" x 12" ceramic Tile Backsplash, Custom Designed Vanity, 8 mm Laminate Flooring,In Suite
Laundry. Internet is included in the rent for the 1st year. Window shades are also installed for tenant.
Extras
1 Parking & 1 Locker Included. Amenities Include Outdoor Terrace, Fitness/Yoga Studio, Theatre Room, Party/Games Room, Dining Area & More. Close To Transportation, Hospital, Go Station, Hwy 403, Hwy 407 & Qew.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 1.82 X 1.72 m | |
| Living Room (Main) | 4.05 X 3.44 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.84 X 3.44 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 4.05 X 3.04 m |
|
Broker: TRADE ONE REALTY INC.MLS®#: W6812614
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type