Menu
#101 - 509 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4M2


Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$983,800
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 1 |
| Exterior | Other |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St. W/Neyagawa Blvd. |
Description
Oakville Dunwest Condo Direct From The Builder -- Open Concept Ground Floor Loft With 2 Bdrm + Den & 2 Bath. Great 180° Views, 9 Ft Ceilings. Laminate Flooring, Quartz Counters, S/S Appliances, Hardwood Staircase To Upper Level. Primary Bdrm Has W/I Closet And Ensuite. Conveniently Located Near Shopping, Public Transit, Hwys 403, 407 & QEW, Go Train, Schools & Sheridan College, Oakville Trafalgar Hospital And Parks. Concierge, Rooftop Terrace, Dining/Party Room And Fitness/Yoga Studio.
Extras
1 Parking, 1 Locker And S/S Appliances.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Upper) | 2.74 X 2.19 m |
|
| Primary Bedroom (Upper) | 3.5 X 3.43 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 3.05 X 2.94 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.01 X 6.58 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.01 X 6.58 m |
|
| Living Room (Main) | 4.01 X 6.58 m |
|
Broker: METROPARK REALTY INC.MLS®#: W7048216
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type