Menu
#706 - 509 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5P4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,400
Leased Price:
$3,400
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 7 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas / Neyagawa |
Description
Brand New Never Lived In 2Bed + Den at Dunwest Condo Built By Greenpark Group! Enjoy Urban Conveniences At Your Doorstep Including Grocery Stores, Banks, Retail Shops, Restaurants And So Much More! Conveniently Located Nearby Highways 403 and 407, As Well As Public Transit! You Will Also Be In The Midst Of Serene Parks And The Sixteen Mile Creek Which Runs Throughout Oakville. Enjoy Recreational Activities at Sixteen Mile Sports Complex Just Down The Road! Do You Enjoy Golfing? The Prestigious Glen Abbey Golf Course Is Minutes Away!
Extras
Enjoy The Many Amenities Dunwest Has To Offer Including, Concierge Services, Fitness and Yoga Room, Games Room, Lounge Area, Outdoor Terrace & Party Room/Dining Room!Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Flat) | 3.52 X 2.75 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 4.12 X 3.05 m |
|
| Den (Flat) | 2.36 X 3.59 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.46 X 3.65 m |
|
| Dining Room (Flat) | 2.67 X 2.04 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.36 X 2.46 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE PROFESSIONALSMLS®#: W7200394
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type