Menu
#605 - 509 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4M2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$749,900
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Common Element Condo |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | 6 |
| Exterior | Concrete"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St. W. & Neyagawa Blvd. |
Description
Assignment sale w/ 2 parking, locker, and bulk internet! Say hello to a unit that presents a unique opportunity providing the sweet spot between size, luxury, comfort, and convenience. A 1+1 bed-with-den, offering 9' ceilings, S/S appliances, ensuite laundry, and utilitarian layout providing W/O to balcony from living. Den is perfect for office work. 2 parking spaces make it ideal for couples and family members w/ separate vehicles. Multiple amenities: fitness facility, yoga studio, outdoor terrace, party rooms, concierge, security, & more! Located in a growing part of Oakville; lovely parks trails, golf courses, downtown, shops, specialty boutiques, waterfront, proximity to Toronto, and more to come! Condominium part of Oakville's master-planned community only adding to what any future resident has to experience here! Priced to sell, just compare! A buyer's golden opportunity!
Extras
Maintenance Fee Includes Bulk InternetDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Fan Coil |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Other |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Flat) | 0 X 0 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W7221496
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type