Menu
#607 - 509 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4M2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,000
Leased Price:
$3,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 6 |
| Exterior | BrickConcrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Neyagawa |
Description
Experience The Allure Of This Pristine, Never Before Lived In 2 Bedroom, 2 Bathroom Unit Adorned With Modern Features. Positioned As A Corner Unit, It Basks n The Radiance Of Natural Light Pouring In Through Its Floor-To-Ceiling Windows. The Open Concept Design Boasts Lofty ( Foot Ceilings, While Offering An Unobstructed View Of The Northwest. Step Out Onto The Spacious Balcony For A Breath Of Fresh Air. This Eight Story Boutique-Style Building Is A Creation Of Greenpark.
Extras
S/Steel Appliances: Stove, Dishwasher, Fridge, Washer & Dryer. Quartz Counter Tops, Ceramic Tile Backsplash.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Living Room (Flat) | 5.94 X 5.3 m |
|
| Kitchen (Flat) | 5.94 X 5.38 m |
|
| Bedroom 2 (Flat) | 3.12 X 2.98 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 4.01 X 3.09 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE PORRITT REAL ESTATEMLS®#: W7281532
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type