Menu
#309 - 509 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4M2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,100
Leased Price:
$2,100
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 5 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St W/ Neyagawa Blvd |
Description
New DunWest Condo located in High Demand North Oakville Built by Greenpark. One Bedroom plus Den Unit with one Parking and One locker included. Laminate Flooring through out with 9 ft ceiling. Very functional layout. Big open Balcony. Stainless Steel Appliances, Quartz counter tops. 24 HR Concierge; Close To Highway And Lions Valley Park And Go Transit. Shopping centers and schools are nearby. Oakville Trafalgar hospital is just 5-mins drive and the express go train to downtown Toronto for just 35 minutes. Located within a Plaza , the location is unmatched. Won't last long! Come and check this out!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 1.9 X 1.7 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 2.9 X 2.9 m |
|
| Living Room (Flat) | 2.1 X 3 m |
|
Broker: SUNSHINE REALTY BROKERAGE INC.MLS®#: W7355196
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type