Menu
#226 - 509 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4M2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,450
Leased Price:
$2,350
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Neyagawa & 407 Highway |
Description
Bright And Inviting, Brand New & Never Lived In 1 Bedroom Condo Plus Den. 718 Square Feet To Enjoy, Plus West Facing Balcony In A Very Sought After Area In Oakville. Close to New Oakville Hospital, Shopping, Restaurants, LCBO, Highways, Parks, Library & Sports Complex. Beautiful, Open Concept Layout With Smooth 9 Foot Ceilings. Located On The Sunny Side Of The Building With Large Windows With Custom Window Coverings, Allow For An Abundance Of Natural Light. Newly Installed Bright LED Ceiling Lights. There Is A Generous Size Bedroom With An XLarge Window With Black Out Blinds And A W/I Closet. Kitchen Has Center Island, Stainless Steel Appliances, Back Splash And Quartz Counter Tops. Very Convenient Parking Spot Which Is Very Close To The Elevators. ** Unit Is On The 3rd Level Up, As Ground Floor Unit Is A 2 Level Unit.
Extras
Very flexible closing date.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 2.44 X 2.13 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 4.11 X 3.08 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.58 X 3.5 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.81 X 3.43 m |
|
Broker: SUTTON GROUP - SUMMIT REALTY INC.MLS®#: W8079168
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type