Menu
539 Dundas Street, Oakville, ON L6H 3P6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
4 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$999,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 25.92 x 75.43 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $4,916 |
| Basement | FullHalf |
| Dir/Cross St | Dundas St E/Eight Line |
Description
Welcome To Gorgeous Freehold Luxury Townhome In The High Demand Area Of North Oakville. The Townhome Has A Premium Layout & Location. Fully Upgraded With A Deeper Sense Of Style. At Nearly 2,250 Sq. Ft Of Finished Living Space, You'll Find Plenty Of Space For Everything And Everyone. Loaded With Inclusions And Extras, Move In And Enjoy. Ground Level: Entrance Foyer With 14 Ft Ceiling, Home Office, Two-Car Garage With Inside Entry, Powder Room & Laundry.Second Level: Spacious Living Room, Modern Open Concept Kitchen With Pantry, Dining, Central Island, Quartz Countertop & Backsplash, Extensive Cabinetry, Smart Stainless Steel Appliances, Large Private Balcony, Powder Room.Third Level: Primary Bedroom With Large Private Balcony, W/I Closet, Ensuite; Two Generous Size Bedroom Sharing 4 Piece Bath. Convenient Access Schools, Parks, All Major Highways (407/403/Qew/401), Mins from Oakville's Uptown Core, Close To GO Train & Bus Station, Oakville Transit at Door Step.
Extras
POTL Fee Covers Snow Removal From The Street And Sidewalk And Lawn Mowing And Tree Triming.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 2.77 X 2.98 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 3.9 X 3.07 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.02 X 3.87 m |
|
| Family Room (Second) | 7.62 X 3.38 m |
|
| Living Room (Second) | 7.62 X 3.38 m |
|
| Kitchen (Second) | 3.96 X 2.8 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.99 X 3.04 m |
|
| Office (Ground) | 4.26 X 3.07 m |
|
Broker: RE/MAX PREMIER INC.MLS®#: W8213864
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type