Menu
#302 - 95 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5N4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$615,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | ConcreteBrick |
| Property Tax | $2,388 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St W & Sixth Line |
Description
23k in upgrades!!! Step into modern living at its best with this 1-bedroom plus den condo that's a tech lover's dream. It's packed with smart technology to make your life easier. This condo is practically brand new, just a year old, and it's filled with stylish features like quartz countertops, sleek laminate flooring, and stainless steel appliances that make it easy to maintain. You can also unwind on the spacious rooftop terrace and enjoy stunning views of Oakville. It's the perfect place to relax. This upgraded smart condo offers a convenient and connected lifestyle right in the heart of Oakville. You're within walking distance of major grocery stores, great restaurants, banks, and more. Minutes from 407,QEW and 403. Don't miss out on the chance to live in this modern and convenient smart condo in the town of Oakville.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.85 X 2.3 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.84 X 3.1 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.88 X 2.36 m |
|
| Living Room (Main) | 3.84 X 3.23 m |
|
Broker: REXIG REALTY INVESTMENT GROUP LTD.MLS®#: W7205570
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type