Menu
#007 - 95 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5N4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$589,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | A |
| Exterior | Concrete"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $2,200 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St & Sixth Line |
Description
MOTIVATED SELLER!!! Bright 1 Year old, 1 Bed + Den with oversize terrace In Mattamy's 5 North Smart Condo. A perfect property for small family or first time home buyer!! Easy access and steps away to Parking spot and Locker unit from the unit itself. Upgraded bathroom, Smooth Ceilings, Kitchen Appliances, Stacked Uppers, Countertops, And More. Keyless Entry, Smart Thermostat, Digital Door Lock, Gym, Party Room. The unit is 779sqft of living space including huge terrace space. Internet included.
Extras
Major Amenities such as Longos, Walmart, Canadian Tire, Canadian Superstore, QEW, Sheridan College just mins away from home.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.85 X 2.3 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.84 X 3.1 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.88 X 2.36 m |
|
| Living Room (Main) | 3.84 X 3.23 m |
|
Broker: SAVE MAX FIRST CHOICE REAL ESTATE INC.MLS®#: W7226182
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type