Menu
#613 - 95 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5N4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,600
Leased Price:
$2,600
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 6 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Sixth Line / Dundas |
Description
Stunning Penthouse 1Bedroom Plus Den Unit In The Heart Of Oakville Uptown Core! Gorgeous 10 Foot Ceilings! Contemporary Design, Bright Light-Filled Space, Modern Kitchen W/S/S Appliances, Backsplash & Kitchen Island. Over 25K Spent On Upgrades Including Upgraded Cabinets, Soft Close Hardware, Quartz Counters, & Tile Backsplash. Amenities Include Rooftop Lounge Area, Lobby, Party Room, Visitor Parking, Exercise Room. Close To 407/403/Qew, Shopping, Groceries, Hospital & Parks! Parking & Locker Included.
Extras
Stainless Steel Fridge, Stove, Oven, Dishwasher, Microwave/Hood Fan. Stacked Washer/Dryer. All Elf's.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Ground) | 0 X 0 m | |
| Den (Ground) | 2.39 X 2.11 m |
|
| Primary Bedroom (Ground) | 3.07 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Ground) | 3.66 X 2.13 m |
|
| Living Room (Ground) | 4.27 X 3.28 m |
|
Broker: REXIG REALTY INVESTMENT GROUP LTD.MLS®#: W7232920
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type