Menu
#422 - 95 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5N4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$785,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 4 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $2,897 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/6th Line |
Description
Welcome To 5 North In Oakville! This Gorgeous Suite - Kensington corner Model - Boasts Of Stunning Finishes In Its 834 Square Feet Of Living Space. Stainless Steel Appliances, Quartz Counters And 9 Foot Ceilings Throughout. Smartone Automation, Keyless Entry & Great Amenities! Steps To Shops, Parks, Schools And Transit! A Must See!
Extras
All Appliances Including Stacked Washer & Dryer, Electrical Light Fixtures, window coverings.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 3.27 X 2.67 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.57 X 3.04 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.6 X 4.47 m |
|
| Dining Room (Main) | 5.32 X 3.3 m |
|
| Living Room (Main) | 5.32 X 3.3 m |
|
Broker: CENTURY 21 INNOVATIVE REALTY INC.MLS®#: W7306928
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type