Menu
#322 - 95 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5N4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$739,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | 3 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $3,087 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Sixth Line |
Description
This Is The One You Have Been Waiting For! A Stunning 2 Bedroom, 2 Full Bath Corner Unit Condo, With 2 Parking Spots Offering a Luxurious and Contemporary Living Experience in the Desirable Uptown Oakville Neighbourhood. As you step into this Meticulously Designed Unit, You'll Be Wow'd by the Open Concept Layout that Seamlessly Blends Style and Functionality. The Modern Kitchen is a Chef's Delight, Boasting with Stainless Steel Appliances, Sleek Countertops and Breakfast Bar. The Kitchen Overlooks the Spacious Living Room Which Features Floor to Ceiling Windows that Flood the Space with Natural Light and Provide Breathtaking, Unobstructed West Views of the Vibrant Oakville Sunset. There are Two Excellent Sized Bedrooms, Both Offering Oversized Windows, Large Closets, High Ceilings and Beautiful Flooring. Enjoy the Many Amenities this Building has to Offer.
Extras
This is Truly an Unbeatable Location, Just Steps to Schools, Parks, Shopping, Restaurants and Minutes to the Oakville Hospital, Highway, Etc. Included: 2 Parking Spots (1 Underground & 1 Surface), Locker & Rogers Internet.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Flat) | 3.27 X 2.67 m |
|
| Bedroom 2 (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.57 X 3.05 m |
|
| Living Room (Flat) | 5.32 X 3.3 m |
|
| Kitchen (Flat) | 2.6 X 4.47 m |
|
Broker: IPRO REALTY LTD.MLS®#: W8107320
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type