Menu
3048 Eighth Line, Oakville, ON L6H 7H5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,750
Leased Price:
$3,750
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 24.61 x 90.22 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Dundas/Eighth Line |
Description
Spacious 4 Bedroom townhome with over 2,200 square feet. Spacious main-floor layout with living room and 2-piece bath. Bright eat-in kitchen with white cabinetry, stainless steel appliances, large dining area and walk-out to fully fenced back yard. Second level with large family room featuring cathedral ceilings and two generous bedrooms sharing a 4-piece bath. Huge Primary bedroom on third level offers a large ensuite bath, walk in closet and covered balcony. Ideal location close to all amenities including transit, highways, shopping and more. Book a showing today!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Family Room (Second) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: RE/MAX ESCARPMENT REALTY INC.MLS®#: W7006974
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type