Menu
206 Ellen Davidson Drive, Oakville, ON L6M 0V1



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,550
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 19.85 x 60.7 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Preserve & Dundas |
Description
This Stunning 3-Story Freehold Townhouse Is Nestled On A Quiet Street In A Family-Friendly Neighborhood, Luxurious Open Concept Floor Plan, Main Floor Opens Up To Main Floor Family Room W/Adjoining 2-Pc Bath, And A Convenient Laundry Room With Direct Access To A 2-Car Garage. Proximity To Top-Rated Schools, Hospital, Parks, Shopping Plaza, And Easy Access To Major Highways.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 3.04 X 3.65 m |
|
| Bedroom 4 (Third) | 2.43 X 3.04 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 3.14 X 2.38 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.48 X 3.04 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.2 X 3.96 m |
|
| Kitchen (Second) | 2.9 X 6.5 m |
|
| Family Room (Second) | 3.3 X 3.96 m |
|
| Dining Room (Second) | 5.74 X 3.65 m |
|
| Living Room (Second) | 5.74 X 3.65 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE PEACELAND REALTYMLS®#: W13041166
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type