Menu
294 Ellen Davidson Drive, Oakville, ON L6M 0V5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,400
Leased Price:
$3,450
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Other |
| Dir/Cross St | Dundas & Preserve Drive |
Description
Stunning Mattamy Built Townhome Located In "The Preserve". This Spacious 3Bedrm Townhouse Boasts A Gourmet Kitchen W/ Large Island Quartz Countertops Mosaic B/S Large Breakfast W W/O To Blcny. Private Rear-Lane W Over Sized 2 Car Garage A Must See To Appreciate Close To New Hospital, Highways, Schools, Trails Shops And All Amenities
Extras
Ss Fridge, Stove, D/W, Washer/Dryer, & All Elf's.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Available |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Third) | 0 X 0 m | |
| Bathroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 2.84 X 2.87 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.83 X 3.05 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.02 X 3.51 m |
|
| Breakfast (Second) | 2.74 X 4.3 m |
|
| Kitchen (Second) | 2.92 X 4.3 m |
|
| Family Room (Second) | 4.48 X 4.65 m |
|
| Living Room (Main) | 3.51 X 4 m |
|
Broker: HOME LEADER REALTY INC.MLS®#: W7292656
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type