Menu
3310 Erasmum Street, Oakville, ON L6M 1S3

Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,249,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 37.78 x 60.43 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $5,141 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Erasmum & Harold Dent |
Description
Welcome to this beautifully appointed end-unit townhouse in the highly sought-after Preserve community. Offering 3+1 bedrooms and 4 bathrooms, this bright and spacious home showcases quality upgrades throughout. The modern kitchen features upgraded cabinetry, granite countertops, stainless steel appliances, and a sun-filled breakfast area with a walkout to an oversized balcony-perfect for morning coffee or outdoor entertaining.The generous open-concept family room is enhanced by a large window that fills the space with natural light, while the combined living and dining areas offer an elegant setting with expansive windows and seamless flow.The finished ground level provides exceptional versatility, featuring a private guest bedroom with French door entry and a 3-piece bathroom-ideal for in-laws, guests, or a home office. A convenient laundry room with direct access to the double car garage completes this level.Ideally located just minutes from parks and scenic trails, top-rated schools, Oakville's renowned Sixteen Mile Sports Complex and community centre, hospital, and the vibrant Uptown Core with shopping, dining, and everyday amenities.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 3.35 X 3.05 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 3.35 X 3.28 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.57 X 3.2 m |
|
| Kitchen (Second) | 4.52 X 2.79 m |
|
| Breakfast (Second) | 3.81 X 3 m |
|
| Dining Room (Second) | 4.11 X 3.05 m |
|
| Living Room (Second) | 4.17 X 4.47 m |
|
| Den (Main) | 3.2 X 3.05 m |
|
| Family Room (Main) | 4.16 X 3.2 m |
|
Broker: REAL ONE REALTY INC.MLS®#: W13061214
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type