Menu
3075 Ernest Appelbe Boulevard, Oakville, ON L6H 0M1



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$999,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 20.0 x 63.0 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $4,816 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St E. & Trafalgar Rd |
Description
Luxury Townhome In One Of Oakville's Most Desirable Communities. Experience Elevated Living InThis Thoughtfully Designed 3-Storey Residence Offering 4 Spacious Bedrooms And 3 FullBathrooms Perfectly Suited For Growing Families And Modern Lifestyles.Featuring Over 2,000 SqFt Of Thoughtfully Designed Living Space, This Home Showcases A Modern Chef's Kitchen With GasStove, Quartz Countertops, And A Large Pantry. The Bright Open-Concept Layout Is Filled WithNatural Light From Expansive Windows And Offers A Walkout To A Massive Deck With BBQ Hookup.Perfect For Entertaining.The Primary Bedroom Features A Walk-In Closet And Private Ensuite,While The 4th Bedroom Also Includes Its Own Ensuite. Ideal For Guests Or Extended Family.EnjoyThe Added Convenience Of An EV Charger In The Double Car Garage.Located In A Highly DesirableOakville Community Close To Top-Rated Schools, Parks, And Everyday Amenities. Just Steps ToSuperstore, Walmart, Longo's, Winners, Starbucks, Restaurants, And More. Everything You NeedIs Right At Your Doorstep.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 3.39 X 2.79 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 6.34 X 2.9 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.11 X 4.9 m |
|
| Family Room (Second) | 5 X 3.86 m |
|
| Kitchen (Second) | 2.65 X 5.85 m |
|
| Dining Room (Second) | 5.48 X 1.99 m |
|
| Living Room (Second) | 4.18 X 5.58 m |
|
| Utility Room (Main) | 1.62 X 1.97 m | |
| Laundry (Main) | 0.8 X 2.14 m |
|
| Bedroom 4 (Main) | 3.01 X 3.69 m |
|
Broker: EXP REALTYMLS®#: W13061424
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type