Menu
3097 Ernest Appelbe Boulevard, Oakville, ON L6H 0P3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
Suspended
List Price:
$4,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Other |
| Dir/Cross St | Trafalga-Dundas-Ernest Appelbe |
Description
Spacious 3 Storey, 4 Bedroom, 3 Bath Town Home, Open Concept Kitchen, Dining, Living Area. No Carpet Throughout. Kitchen Offers S/S Appliances, Centre Island. Dining Has W/ O To Large Balcony. Master Has Picturesque Windows, W/ In Closet, Ensuite. Double Car Garage W/ Entrance To Home. Main Floor 4th Bedroom W/ Semi Ensuite. Close To Shopping, Restaurants, Schools, Parks, Hospital. Go Station Is 10 Minute Drive.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 3.93 X 2.86 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 3.9 X 2.92 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.15 X 3.56 m |
|
| Dining Room (Second) | 5.85 X 3.65 m |
|
| Kitchen (Second) | 5.85 X 3.65 m |
|
| Great Room (Second) | 6.4 X 4.6 m |
|
| Bedroom 4 (Ground) | 3.35 X 3.1 m |
|
Broker: REAL HOME CANADA REALTY INC.MLS®#: W8155876
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type