Menu
3136 Ernest Appelbe Boulevard, Oakville, ON L6H 6M5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
Leased
List Price:
$4,500
Leased Price:
$4,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 38.9 x 89.3 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | FullUnfinished |
| Dir/Cross St | Ernest Appelby & Dundas St |
Description
Large Family home in the prestigious Preserve neighbourhood! Lots of room for the family to spread out in this 2441 sq ft open concept home. 4 bedrooms including 2 with semi ensuite and Master with 5pc ensuite. Open concept main floor has hardwood flooring in the combined Living/Dining.
Close to all amenities including the new Oakville Hospital.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 3.21 X 3.02 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.51 X 3.4 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.21 X 3.02 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.55 X 3.82 m |
|
| Breakfast (Main) | 4.3 X 2.96 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.21 X 4.25 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.55 X 3.52 m |
|
| Living Room (Main) | 4.55 X 3.6 m |
|
Broker: BONNATERA REALTYMLS®#: W7257312
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type