Menu
4051 Eternity Way, Oakville, ON L6H 7B6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
5 bed
4 bath
4parking
sqft *
Leased
List Price:
$5,350
Leased Price:
$5,150
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 42.26 x 95.98 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Burnhamthorpe & Eternity |
Description
Corner House with 10' High Ceilings On The Main Floor And 9' On The 2nd Floor. Great Layout, Upper Floor Laundry, Den, Family Room With Gas Fireplace, Open Concept Kitchen With Centre Island, Breakfast Area With Walk Out To Backyard. Hardwood Floor Throughout. 2 Car Garage. Master With Walk-In, 5Pc Ensuite, All Other 4 Bedrooms With Ensuite Access.
Extras
High End S/S Fridge, Stove, B/I Dishwasher, Washer, Dryer, Gdo & Remotes, Asll Elf's & Window Coverings. Close To Park, Schools, Nature Trails & All Amenities. Minutes To 407, 403, Qew And Go Train, Shopping, Restaurants & Public Transit.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 5 (Upper) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 4 (Upper) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 3 (Upper) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 2 (Upper) | 0 X 0 m | |
| Primary Bedroom (Upper) | 0 X 0 m |
|
| Breakfast (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Office (Main) | 0 X 0 m |
|
| Family Room (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: IPRO REALTY LTD.MLS®#: W8227654
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type