Menu
126 Fowley Drive, Oakville, ON L6H 0M8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
3 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$5,400
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 38.06 x 89.9 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | "Partially Finished" |
| Dir/Cross St | Dundas / Post |
Description
Spacious 4 Bedroom Detached Home With Double Garage In Oakville Trafalgar/Dundas Area For Lease. Highly Sought After Snowberry Model By Mattamy.Great Room With Balcony Overlooking Park. 9Ft Ceiling At Main Level & 2nd Level. Open Modern Design, With Pot Lights & Crown Moulding. Modern Kitchen With Quartz Countertop, Marble Backsplash, Prep Island & Breakfast Bar. Close To School, Walmart, Loblaws, Longo's, Canadian Tire, Etc.
Extras
Existing Ss Fridge, Stove And Range, Dishwasher, Washer And Dryer, Elf, Blinds.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Mud Room (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.35 X 3.04 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.45 X 3.35 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.14 X 3.04 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.57 X 4.57 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.77 X 4.01 m |
|
| Breakfast (Main) | 4.01 X 3.35 m |
|
| Family Room (Main) | 5.33 X 4.26 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.26 X 3.81 m |
|
| Great Room (In Between) | 6.04 X 5.53 m |
|
Broker: LIVING REALTY INC.MLS®#: W6767638
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type