Menu
82 Fowley Drive, Oakville, ON L6H 7C4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,549,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 33.56 x 90.05 |
| Exterior | Brick"Wood " |
| Property Tax | $6,730 |
| Basement | FullUnfinished |
| Dir/Cross St | POST RD & DUNDAS ST. |
Description
Discover elegance! Captivating home nestled alongside a park & a short walk to the prestigious Dr. David R. William Public School. Set in the coveted enclave of North Oakville, this exquisite home redefines luxury living. The gourmet kitchen w/ extended cabinets, quartz countertops, pantry, & luxurious centre island transforms cooking into an artful experience. The gorgeous family room graced by the warmth of a gas fireplace harmonizes effortlessly with the inviting dining room, setting the stage for intimate gatherings & cherished moments. A main floor office is your gateway to seamless work-from-home. The master bedroom boasts a spa-inspired ensuite bath & W/I closet & 3 additional good-sized bedrooms ensure everyone finds their perfect retreat. The premium pie-shaped lot provides generous outdoor living space perfect for family enjoyment & entertainment. Greet the day over coffee on the front porch & embrace a lifestyle of fun, children's laughter & community. Your dream home awaits
Extras
White Oaks Seconday School (IB program) catchment. 3 Piece Rough In in Basement.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Second) | 4.88 X 4.01 m |
|
| Den (Main) | 4.01 X 3.05 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.76 X 2.75 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.76 X 3.4 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.45 X 3.96 m |
|
| Great Room (Main) | 5.72 X 3.96 m |
|
| Laundry (Second) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 4 (Second) | 3.35 X 3.05 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.76 X 3.35 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.81 X 3.05 m |
|
Broker: RE/MAX REALTY SPECIALISTS INC.MLS®#: W7230672
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type