Menu
90 Fowley Drive, Oakville, ON L6H 7C4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
Leased
List Price:
$5,300
Leased Price:
$5,300
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 11.6 x 27.4 |
| Exterior | Brick"Vinyl Siding" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | FullUnfinished |
| Dir/Cross St | Sixth Line/Dundas St.E. |
Description
WOW! Bright & Spacious 4 Bedroom & 4 Bath Home in Oakville's Glenorchy Community Directly Across from Fowley Park with Nearly 3,000 Sq.Ft. of Finished Living Space! Stunning Gourmet Kitchen Features Large Centre Island/Breakfast Bar, Granite Countertops, Pantry Cabinets, Stainless Steel B/I Appliances & Breakfast Area with Garden Door W/O to Deck! Spacious Family Room Features Hdwd Flooring, 2-Sided Gas F/P & Large Windows! Open Concept L/R & D/R with Hdwd Flooring & 2-Sided Gas F/P. 2nd Level Features 4 Good-Sized Bdrms, 3 Full Baths & Convenient Upper Level Laundry Room. Primary Bdrm Boasts W/I Closet & 5pc Ensuite with His & Hers Vanities, Soaker/Jet Tub & Separate Shower. 2nd Bdrm Features its Own 4pc Ensuite/3rd & 4th Bdrms Share 4pc Semi-Ensuite! Potlights & California Shutters in All Bdrms. Lovely Fenced Backyard with Large Deck. Fabulously Located Directly Across from Fowley Park with Tennis & Pickleball Courts, Water Park, Soccer Fields & More!
Extras
Great Location in Newer Glenorchy Subdivision Just Minutes from Top-Rated Schools, Shopping, Restaurants, Parks & Trails, Hospital, Sports Complex, Highway Access & Many More Amenities!Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 3.66 X 3.55 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.66 X 3.35 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.39 X 3.36 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.63 X 4.57 m |
|
| Living Room (Main) | 3.26 X 3.11 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.5 X 3.66 m |
|
| Family Room (Main) | 5.18 X 4.5 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.5 X 2.92 m |
|
Broker: REAL ONE REALTY INC.MLS®#: W8187594
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type