Menu
#BSMT - 495 George Ryan Avenue, Oakville, ON L6H 0S5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
0parking
sqft *
Suspended
List Price:
$2,150
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Semi-Detached |
| Total Parking Spaces | 0 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Apartment"Separate Entrance" |
| Dir/Cross St | Eighth Line/ Trafalgar |
Description
Have a look at this never lived-in Professionally Finished Basement Apartment! Fully furnished with a Separate Entrance. Above grade windows in both bedrooms and living room. Separate Laundry and storage area for Tenants. New Appliances, modern kitchen and bathroom finishes! Close To Shopping, Easy Access To Hwys. Perfect For working professionals or a Couple. A Must See!!!
Extras
Newly made basement, modern finishes, CAC, Tenant Pays 40% of Utilities. Street parking at additional cost.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | No |
| Garage | None |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Basement) | 0 X 0 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W8019644
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type