Menu
#4 - 3045 George Savage Avenue, Oakville, ON L6M 4M2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,650
Leased Price:
$3,600
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 27.59 x 65.52 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas W & Towne Blvd |
Description
Fantastic Townhouse With Double Garage In Sought After Preserve Communities *Spacious End Unit Boasting 1952 Sf Of Practical Living Space (See Attached Builder Plan) *Quality Built By Mattamy *Lots of Windows *Filled with Natural Lights *Enjoy View Of Pound/Lake *Meticulously Maintained *4 Br With 3.5 Bath With Ground Level In-Law Suite *Granite Counter Top *Stainless Steel Appliances *Walking To Oakville New 16 Mile Creek Sports Complex, Schools, New Hospital Parks & Trails.
Extras
Stainless Steel Appliances: Fridge, Stove, Dishwasher, Washer/Dryer/Garage Door Opener/Blinds.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 2.82 X 3.29 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.82 X 3.75 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.15 X 3.69 m |
|
| Dining Room (Second) | 5.79 X 3.28 m |
|
| Living Room (Second) | 5.79 X 2.83 m |
|
| Family Room (Second) | 3.44 X 3.28 m |
|
| Breakfast (Second) | 2.44 X 3.28 m |
|
| Kitchen (Second) | 3.51 X 2.83 m |
|
| Bedroom 4 (Ground) | 3.44 X 3 m |
|
Broker: HOMELIFE LANDMARK REALTY INC.MLS®#: W7062078
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type