Menu
3073 George Savage Avenue, Oakville, ON L6M 0Y9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,600
Leased Price:
$3,600
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 23.04 x 81.83 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/George Savage |
Description
Rarely available fully renovated townhouse in the Preserve Community, flooded with natural light! The newly upgraded kitchen features the built-in dishwasher and microwave, and an expanded island with granite countertops and stainless steel appliances. It offers 3 bedrooms, each with its own 4-piece bathroom. The master bedroom is generously sized, with a walk-in closet and walk-out access to the balcony. The bright family room opens onto a spacious patio. Walk to the hospital, parks, stores, the pond, trails and 16 Mile Creek Sports Complex. Includes one garage and one driveway parking. A must see!
Extras
Dishwasher, dryer, refrigerator, stove, washer, window coverings & elfDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Available |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Third) | 5.54 X 3.51 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 4.42 X 3.1 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 2.64 X 2.82 m |
|
| Family Room (Second) | 3.76 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Second) | 3.76 X 2.79 m |
|
| Living Room (Second) | 4.62 X 6.71 m |
|
Broker: REAL ONE REALTY INC.MLS®#: W7220168
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type