Menu
3101 Gladeside Avenue, Oakville, ON L6M 0P8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,639,900
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 40.72 x 90.38 |
| Exterior | Stone"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $6,294 |
| Basement | FullUnfinished |
| Dir/Cross St | Sixteen Mile & Gladeside |
Description
Perfect home in Woodland Trails built by Rosehaven a Energy Star Beauty W/4 Bdrms/2.5 Bths & Approx 2181 Sf. Fab Stone Patio in Bckyrd. Hrwd Flrs & 9’ Clngs on Mn Lvl. Oak Stairs W/Iron Pickets with large window on mid level landing. Frml Open concept Lvg/Dng Rm w/hrdwd. Upgrd Kit W/Granite Cntrs, Ss Bcksplsh/Ss Appls & Brk Rm W/Cath Ceiling & W/O to Patio. Fam Rm W/Gas Fpl. Prim Bdrm W/Lavish 5Pc Ens Bth W/Soaker Tub/Glss Shwr. Partial Cath Ceing & Juliet Balc in 1 Bdrm. Wlk to School, Shops/Eateries & North Park. Close to Hosp & Hwys.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 3.07 X 3.07 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.73 X 3.02 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 5.08 X 3.3 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.08 X 3.71 m |
|
| Family Room (Main) | 4.9 X 3.91 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.38 X 2.39 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.58 X 3.38 m |
|
| Living Room (Main) | 6.91 X 3.38 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W7024600
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type