Menu
#308 - 128 Groovewood Common na, Oakville, ON L6H 0X3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,490
Leased Price:
$2,490
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar/ Dundas |
Description
Available 1 Bedroom + Den Unit In Prime Area Of Oakville At Dundus & Trafalgar, Lot Of Natural Light. Hardwood Floors, Upgraded Modern Kitchen With Granite Counter-Top, Backsplash, Centre Island W/Granite Counter & Stainless-Steel Appliances, Upgraded Bathroom, Spacious Bedroom With Large Wall To Wall Closet & Huge Window. Spacious Den Ideal For Home Office Or Kids Room. Ensuite Laundry. Steps To Grocery, Restaurants, Schools, Parks & Transit. Building Amenities Includes Gym, Party & Meeting Room.
Extras
S/S Fridge, Stove, Dishwasher, Over The Range Microwave, Washer Dryer And All Building Amenities. One Parking And Locker Included!!Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | Rural Oakville |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Den (Main) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Great Room (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: RE/MAX CHAMPIONS REALTY INC.MLS®#: W6045936
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type