Menu
#517 - 128 Grovewood Common Circle, Oakville, ON L6H 0X3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,500
Leased Price:
$2,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 5 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar / Dundas |
Description
Stunning 1 Bed+Den Unit In Bower Condos. Prime Location, Bright & Spacious. Laminate Floors, Modern & Sleek Kitchen With Extended Cabinetry For Extra Storage, Granite Counter-Top, Centre Island W/Granite Counter & Stainless Steel Appliances. Spacious Bedroom With Large Double Closet & Huge Window. Spacious Den Ideal For Office Space. Ensuite Laundry. One Car Parking And Locker Included Steps To Grocery, Restaurants, Schools, Parks & Transit.
Extras
Stainless Steel Fridge, S/S Stove, S/S Dishwasher, S/S Built-In Microwave, Stacked Washer/Dryer, All Light Fixtures & Window Coverings. Building Amenities Include Gym & Party/Meeting Room. Note: Pictures Are Old.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | Rural Oakville |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Kitchen (Flat) | 2.35 X 2.499 m |
|
| Den (Flat) | 1.85 X 1.85 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.04 X 3.038 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.04 X 4.169 m |
|
Broker: HOMELIFE SUPERSTARS REAL ESTATE LIMITEDMLS®#: W5947304
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type